Трилиони долари не-банкови финансови активи по света са уязвими от ефектите на глобалното затопляне, според проучване, което гласи, че по-големи усилия за ограничаване на парниковия ефект съдържа икономическа логика за инвеститорите, предава Reuters.
Повишаващите се температури и дезорганизацията свързана със сушите, наводненията и други климатични аномалии ще забавят глобалния икономически растеж и ще намалят доходността от акциите и облигациите, според доклада, представен от Лондонската школа по икономика.
Според изчисленията, ако температурите се увеличат с 2 градуса до 2100 г., настоящите активи, които ще бъдат засегнати, са на стойност 1,7 трилиона долара. Но ако температурите се покачат с още 0,5 градуса до края на века, загубите могат да се покачат до 2,5 трилиона долара.
Предишните изследвания на финансовия ефект на климатичните промени бяха фокусирани върху компаниите за изкопаемите горива, чиято обща стойност на фондовите пазари се оценява на 5 трилиона долара. Техните акции биха могли да паднат, ако инвеститорите преминат към по-екологична енергия. Новите данни обаче повдигат въпроса дали игнорирането на съществуващите проблеми няма да излезе по-скъпо.
Източник: http://www.focus-news.net/ |