Правителството се запозна с доклади за резултатите от четири заседания на Съвета на Европейския съюз, съобщават от правителстваната информационна служба..
На 10 ноември в Брюксел беше срещата на финансовите министри от ЕС. Те приеха проекта на заключения за плана за действие на ЕК за изграждане на съюз на капиталовите пазари и направиха преглед на изпълнението на законодателните инициативи, свързани със създаването на банковия съюз. Постигнат беше напредък по отношение на мостовото финансиране на Единия фонд за преструктуриране чрез предоставянето на индивидуални национални кредитни линии. ЕК направи представяне и ЕКОФИН обмени мнения по пакета от инициативи в областта на икономическото управление в контекста на „Доклада на петимата председатели“. Приет беше и проект на заключения за климатичните изменения с цел предоставяне на мандат и приемане на позиция на ЕС за 21-ата конференция в Париж, която се провежда в периода 30 ноември – 10 декември.
Ден преди ЕКОФИН, в Брюксел се проведе и извънредно заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност. Обсъдена беше кризата в стоманодобивния сектор на ЕС, факторите за нейното развитие и възможните стъпки за опазване и развитие на този важен отрасъл на икономиката. За първоизточник на проблемите бе посочено наличието на излишен капацитет за производство на стомана в световен мащаб, който води до нелоялна конкуренция, като европейската индустрия с по-големите си разходи, особено за енергия, трудно се конкурира с производителите на стомана от трети страни. Повечето държави-членки, в това число и България, заявиха очакванията си за предстояща ревизия на схемата на ЕС за търговия с емисии и за това как да се избегне негативното й въздействие върху енергийно интензивните индустрии, в частност и стоманодобива. Подчертано бе, че са необходими подходящи мерки за търговска защита на индустрията, като например по-ефективно и бързо прилагане от ЕК на антидъмпинговите мерки, извършване на „ех officio“ разследвания, реформа на инструментите за търговска защита и др., които следва да бъдат обсъдени от Съвета на ЕС по търговски въпроси.
По време на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, проведено на 22 октомври в Люксембург, министрите постигнаха политическо споразумение за възможностите за риболов през 2016 г. за определени рибни запаси в Балтийско море. Министрите обмениха мнения за това как земеделието да смекчи измененията в климата. От дебата стана ясно, че агросекторът допринася за намаляване на ефектите от климатичните промени. Много държави-членки отбелязаха, че за тази цел реформираната Обща селска политика (ОСП) предлага редица инструменти, които позволяват да се работи по ефективен начин чрез Първи и Втори стълб на ОСП. Предложени бяха нови мерки като, например, т. нар „4 на 1000 инициатива за почвите“, представена на Съвета през юли от френската делегация.
Правителството одобри и резултатите от заседанието на Съвета по околна среда на ЕС от 26 октомври, на което бе обсъдено предложението за ревизия на схемата за търговия с емисии на ЕС. Министрите изразиха виждането, че количествата безплатни квоти следва да се определят въз основа на най-актуалните данни и производствените нива. Като ключов елемент в новото предложение се очертаха мерките срещу изтичането на въглерод. Акцент в дебатите бе поставен също върху нивото на амбицията на предложението, както и заложените механизми за финансиране на иновациите и модернизацията. Министрите се съгласиха, че е необходимо постепенно премахване на вредните за околната среда субсидии. Изразена бе подкрепа за изместване на фокуса върху правилното прилагане на съществуващото екологично законодателство вместо върху разработването на ново.
Източник: http://www.focus-news.net/ |