Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН работи в съответствие с прилагане препоръките и решенията на форумите на Световната метеорологична организация (СМО), включително по въпросите на политиката за реагиране на промените в климата. СМО е специализираната агенция на ООН по въпросите на времето, климата и водите. Една от основните задачи и дейности на СМО е да координира и обобщава наблюденията върху промените в състава на атмосферата и глобалния климат. Тези наблюдения се извършват унифициранo за всички 189 страни членки, с цел съпоставимост и сравнимост на резултатите. Някои от по-важните инициативи на СМО, свързани с проблемите на климата, са представени накратко по-долу.
Първата Световна климатична конференция (СКК-1) на СМО, проведена през 1979г., призовава за спешни международни действия във връзка с увеличаващото се влияние на климата върху обществото. Като резултат от тази конференция е създадена Световната климатична програма (World Climate Programme, WCP), а по-късно и Световната програма за климатични изследвания (World Climate Research Programme, WCRP). През 1988г. СМО, заедно с Програмата на ООН за околна среда (United Nations Environment Programme, UNEP), създават Междуправителствената група от експерти по изменение на климата (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), която през 1990г. публикува Първия доклад за оценка на промените в климата. През есента на 1990г., въз основа на напредъка в работата по Световната климатична програма и на изводите в Първия доклад за оценка на промените в климата,
Втората Световна климатична конференция (СКК-2) на СМО призовава за предприемане на незабавни политически действия за спиране на бързото увеличаване на парниковите газове в атмосферата. Създава се Глобалната система за климатични наблюдения (Global Climate Observation System, GCOS) като съвместна инициатива на СМО, Програмата на ООН за околна среда, Международния съвет на научните съюзи (International Council of Science Unions, ICSU) и Междуправителствената океанографска комисия към ЮНЕСКО (Intergovernmental Oceanographic Commission of UNESCO, IOC-UNESCO). Глобалната система за климатични наблюдения (ГСКН) е изградена на базата на и работи в тясно взаимодействие с други глобални системи за наблюдение, като: Глобалната система за наблюдение на световния океан (Global Ocean Observing System, GOOS), Интегрираната глобална система за наблюдение на СМО (WMO Integrated Global Observing System, WIGOS), Глобалната система за наблюдение на атмосферата (Global Atmospheric Watch, GAW), Глобалната система за наземни наблюдения (Global Terrestrial Observing System, GTOS). Втората световна климатична конференция поставя и научните основи на политическо съгласие за преговори по Рамкова конвенция на ООН за изменението на климата (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC), която е подписана през 1992г. по време на Конференцията на ООН по околна среда и развитие в Рио де Жанейро. Първата сесия на Конференцията на страните (COP-1) по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКОНИК) се провежда през 1995г. През 1997г. е подписан Протоколът от Киото, с който се въвеждат количествени ангажименти на страните по РКОНИК за намаляване на емисиите на парникови газове (ПГ) през периода 2008-2012г. спрямо базовата 1990г. (за България базовата година е 1988г.). Протоколът от Киото влиза в сила през 2005г. - след ратифицирането му от Русия. На проведената от 31 август до 4 септември 2009г.
Трета Световна климатична конференция (СКК-3) на СМО е решено да се създаде Глобална рамка за климатично обслужване - Global Framework for Climate Services, за да се засили осигуряването със и използването на климатични предвиждания, продукти и информация по целия свят. Чрез увеличаване на наблюденията, и усилване на изследванията и обмена на информация, както и чрез нови механизми за взаимодействие между „доставчиците” и потребителите на тази информация, Рамката ще осигури на всички сектори на обществото необходимите климатични продукти, които да им дават възможност за по-добро планиране в условията на променящ се климат. В съзвучие с инициативата за Глобална рамка за климатично обслужване, темата на Световния ден на метеорологията за 2010г. е „СМО - 60 години обслужване за вашата безопасност и благополучие”. Световният ден на метеорологията отбелязва влизането в сила на 23 март 1950г. на Конвенцията за СМО като специализирана агенция на ООН. Всяка година СМО отбелязва този ден като насочва вниманието на широката общественост върху конкретна тема, представляваща интерес за цялото човечество.