Климатът на Земята винаги се е променял. Само преди двадесет хиляди години голяма част от Северна Европа е била покрита от огромен ледник, който е стигал до дебелина около 3 км. Планински вериги като Алпите и Пиренеите са били покрити с ледникови “шапки”. През ледниковата епоха са се наблюдавали резки измествания на климатичните зони, което е било резултат от разширяване или свиване на ледената покривка. Последният ледников период приключил преди около десет хиляди години и климатът е станал по-мек.
Тъй като редовни метеорологични измервания съществуват от средата на XIX-ти век насам, възстановяване на климата в миналото се осъществява чрез използване на различни косвени индикатори: геологични (състав и структура на утаечните скали), геоморфологични (намиране следи от езера и речна мрежа), палеонтологични (изкопаема флора и фауна, коралови рифове), дендрологични, глациологични (изотопен състав на леда в ледниците, примеси), археологични находки, различни исторически източници (архиви, предания и др.) и т.н. Анализите на такива данни показват, че:
- Повишението на температурите на въздуха през XX-ти век е било най-голямо, в сравнение с предишните векове през последните 1000 години;
- За периода 1906-2005г. средната глобална приземна температура на въздуха се е увеличила с 0,74оС;
- Скоростта на увеличение на средната глобална температура на приземния въздух от 1976г. насам е близо три пъти по-голяма от скоростта на нарастване на температурата на въздуха, през целия XX-ти век;
- Над 10 от последните 15 години са измежду най-топлите за периода след началото на редовните инструментални метеорологични наблюдения, т.е. след около 1850г.
- 2009г. е между 10-те най-топли години, а десетилетието 2000-2009г. е по-топло от предходното (1990 - 1999г.), 1990-те, което, от своя страна, е по-топло от 10-годишния период преди него (1980-1989г.).
- Площта на снежната покривка е намаляла в повечето региони от света, особено през пролетта.
- Максималната продължителност на периода, през който земята е замръзнала, е намаляла с около 7% през втората половина на ХХ-ти век.
- Средната дата на замръзване на реките и езерата през последните 150 години закъснява с около 5,8 дни/век, докато датата на топене на ледовете настъпва с 6,5 дни/век по-рано.
- От 1970-те години насам, продължителността и интензивността на засушаванията са се увеличили над обширни територии, особено в тропиците и субтропиците.
- В Европа за периода на инструменталните наблюдения, средната годишна температура се е повишила с 0,8°-1,0°C, а последните две десетилетия са били най-топлите на континента.
- От началото на XX-ти век насам валежите над Северна Европа са се увеличили с 10 до 40%, докато валежите в някои региони от Южна Европа са намалели с около 20%.
|