Вероятно зимата на 2017/2018 г. ще е по-мека от миналата зима,
- През декември ще има повече валежи от декември на 2016
- Януари 2018 г. се очаква да е със средни месечни температури, близки до нормалните или по-високи и с месечни количества валеж, близки до нормалните или по-малки.
- Февруари 2018 г. се очаква да е със средни месечни температури близки до нормалните или по-високи и с месечни количества валежи, близки до средните или по-малки.
През последните години има зачестяване на случаите с типично пролетно-летен тип валежи от дъжд, гръмотевични бури и понякога валежи от град през зимни месеци като януари и февруари. Наблюдава се увеличена честота на средния брой дни с гръмотевични бури и градушки в септември. Средната температура през 2009 г. е с 1,2 градуса над климатичната норма. Дебелината на снежната покривка намалява. Горната граница на широколистните гори се измества към по-голяма надморска височина. Съгласно предварителни оценки на Световната метеорологична организация 2017 г. е по-хладна от рекордьорът по температури 2016 г.
Общият риск в света от заболявания, свързани с горещините и смъртността, се е покачил като броят уязвимите хора, изложени на горещи вълни, се е увеличил с приблизително 125 милиона в сравнение с 2000 година. До 2100 година сценарият предвижда повишаване на глобалните температури между 3,2 и 5,9 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалния период. Разбира се това са сценарри да не забравяме че преди около половин хилядолетие Европа е била обхваната от т.н. Малък ледников период, който съвпада с период на необичайно ниска слънчева активност - т. нар. Маундеров минимум. Нищо не гарантира че той няма да се повтори, и вместо повишение на температурите да има понижение.
|