Сряда
24.04.2024
09:04
Здравей Гост
RSS
 
ЗА КЛИМАТА
Начало Регистрация Вход
Каталог статии »
Меню

Категориина статиите
Статии от пресата [439]
Климатичните промени [34]

Анкета
Има ли глобално затопляне
Общо отговори: 4

Статистика

Онлайн общо: 1
Гости: 1
Потребители: 0

Яндекс
Яндекс.Метрика

Начало » Статии » Статии от пресата

'Очаквам да започне финансирането от европейските фондове, за да минем от теория на ниво реализация на мерки, касаещи изменението на климата

Градушка    На европейско ниво, основното действие, което ни предстой да правим, е ревизия на няколко от важните директиви в тази област, които подлежат на промяна и преглед на постигнатото. Това е част от политическия дневен ред на Европарламента и новата Европейска комисия. Това каза в интервю за Агенция „Фокус”  Георги Стефанов, експерт „Политика и климатични промени” във WWF-България. „Ние работим много активно с тези структури, защото когато се създават или променят тези регламенти и директиви на ниво ЕС, е много по-лесен начин ние да работим по-ефективно и цялостно на целия континент и така да успеем да затвърдим позицията, че ЕС е проактивна страна по отношение на изменението на климата и че работи усилено със страни като Русия, Канада и Австралия, които в момента отказват да подкрепят всякакви глобални споразумения и активни дейности в сферата на изменението на климата и задължителни цели за намаляване на емисиите от парникови газове”, обясни той. „Именно затова работим с европейските структури, за да може тези действия да се случват с един общ подход и цел, и сме започнали тази сфера на дейност още с постъпването на новоизбраните членове на тези европейски структури през миналата година, т.е на възможно най-ранен етап”, заяви още Стефанов. Малкият напредък, който нашата страна успя да постигне през последните няколко години, защото темата за климатичните промени беше почти непозната преди 7-8 години, е в сферата на политиките, законодателството и развитие на експертиза, и въпреки че имаше напредък, последната година – две доведе до изоставането при транспонирането на редица законодателни и подзаконодателни нормативни актове и цели в българското законодателство. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Георги Стефанов, експерт „Политика и климатични промени” във WWF-България.

Най-важното, което очаквам да се случи, са две конкретни неща – да започне финансирането от европейските фондове, защото климатът и опазването на околната среда са т.нар. „хоризонтални мерки”, което финансиране ще ни позволи на практика да минем от теория и думи на ниво реализация на мерки и действия касаещи изменението на климата, касаещи природата и икономиката. На второ място – това е най-накрая да започнем активната работа като експерти и участници на заинтересованите страни в изготвянето на Националната стратегия за адаптацията на България и българската икономика към изменението на климата”, заяви той. Стефанов припомни, че по-рано през пролетта на 2014г., МОСВ получи риск анализ за въздействието на климатичните промени върху българската икономика, по-конкретно върху почти всички основополагащи сектори на нашата икономика и природа. Този риск анализ беше изработен от български учени от СУ и БАН и обхваща основния риск какво всъщност се случва с изменението на климата спрямо дадения сектор. „В сектор „Туризъм” например, който все пак обхваща една значителна част от БВП, се казва, че развитието на ски туризъм е икономическо нерентабилно във формат на покачващи се температури и изменение на климата, тоест редно е България да преосмисли своите позиции за растеж и развитие на този ски туризъм по простата причина, че той освен че уврежда и застрашава уникална природа, няма да може да доведе до значителен икономически растеж, няма да има дългосрочна устойчивост и създаването на работни места ще е кратковременно явление, тоест всяка една инвестиция ще бъде хвърлени пари на вятъра”, категоричен е той и добави, че това до голяма степен важи за управлението на водите, на отпадъците, енергетиката. „Това са различни сектори, които са разгледани в този риск анализ и всъщност Националната стратегия за адаптация ще обхване не само природните екосистеми, а и основните компоненти на нашата икономика и ще даде посоката за това какви действия трябва да се предприемат, за да може да се минимизират рисковете и заплахите, но също и да се предложи развитие на възможностите, като в крайна сметка да се минимизират всички тези финансови разходи, които всички ние като данъкоплатци плащаме”, каза Стефанов и добави, че трябва да се спре най-големия проблем – загубата на човешки живот.

Аз съм убеден, че тези няколко десетки души, които тази година загинаха от наводненията, можеха да бъдат спасени, ако отговорните институции взимат в предвид работата и оценките на учените, и конкретно например написаното в риск анализа в компонент „Води”, защото той излезе в края на март месец и всичко, което беше написано в голяма степен започна да се случва месец – два по-късно”, обясни той. „В България винаги казваме „след дъжд- качулка”, като аз се надявам, че стратегията за адаптация ще ни позволи най-накрая да сложим нещата на ниво експертен дебат и дискусия с предварително преглеждане и осмисляне на нашите дългосрочни цели за развитие, и свързаните с това промени на законодателство, което в крайна сметка ще ни позволи да станем по-устойчива и ефективна икономика и ще позволи на България да отговори на желанието на ЕС да променим своя път на развитие на икономиката, към такава, която да гарантира бъдеще на младите хора и тези хора да остават и да се развиват тук, защото България може да предприеме промяна в своя курс към устойчиво зелено икономическо развитие във всички сектори”, заяви Стефанов. 



Източник: http://www.focus-news.net/
Категория: Статии от пресата | Добавил: Админ (21.03.2015)
Прегледи: 259 | Рейтинг: 0.0/0
Общо коментари: 0
omForm">
avatar
Вход

...

Търсене

*

Приятели на сайта
  • uCoz-Официален блог
  • Форум uCoz
  • Психолози БГ
  • Нещата от живота
  • Онлайн БГ
  • Вашият сайт тук
  • Вашият сайт тук